Blog

Rehabilitacja w wodzie

Ćwiczenia rehabilitacyjne w basenie

Rehabilitacja w wodzie pozytywnie wpływa na poprawę jakości życia u osób z dysfunkcją ruchową. Basen jest naturalnym środowiskiem do prowadzenia ćwiczeń rehabilitacyjnych. Dzięki swoim właściwościom wpływa na rozluźnienie mięśni, a jednocześnie powoduje opór, który pozwala na wzmacnianie określonych grup mięśniowych przy odpowiednio dobranych ćwiczeniach. Ćwiczenia w wodzie powodują także utratę tkanki tłuszczowej, dzięki czemu w naturalny sposób szybko chudniemy.

Ćwiczenie rehabilitacyjne w wodzie

Ze względu na swoje właściwości fizyczne, środowisko wodne stanowi odpowiednie narzędzie w rehabilitacji różnych schorzeń i dysfunkcji psycho-fizycznych. Woda zapewnia odciążenie stawów, przy równoczesnej pracy oporowej dla wybranych grup mięśniowych. Osobom nie poruszającym się samodzielnie, stwarza możliwość do poruszania się bez żadnej pomocy. Środowisko wodne to także nowe wyzwanie dla kontroli oddechu i równowagi. Zajęcia w wodzie zapewniają całe spektrum intensywności i rodzajów wysiłku, od bardzo relaksujących, przez wzmacniające i poprawiające wydolność krążeniowo-oddechową do ćwiczeń odchudzająco-wydolnościowych.

Rehabilitacja w wodzie jest odpowiednia dla dorosłych i dzieci, osób pływających i nie pływających. Wiele osób o wiele chętniej myśli o ruchu w warunkach odciążenia, a dla niektórych, otyłych lub z osteoporozą, jest on wręcz wskazany.

Właściwości wypornościowe wody z pewnością powinny wykorzystać kobiety w ciąży, pacjenci bólowi, w szczególności z objawami bólowymi stawów i kręgosłupa, osoby z problemami ortopedycznymi.

Jednak woda to nie tylko odciążenie. Znakomicie ułatwia ona różne rodzaje ćwiczeń: od siłowych, wytrzymałościowych, przez rozciągające, normalizujące napięcie mięśni, koordynacyjne, aż po oddechowe i relaksacyjne.

Rehabilitacja w wodzie jest doskonałym uzupełnieniem planu fizjoterapeutycznego oraz odchudzającego. Wspomaga leczenie schorzeń ortopedycznych oraz kręgosłupa, a nawet reguluje procesy metaboliczne. Łagodzi bóle mięśni i stawów. Skraca proces leczenia i przyspiesza powrót do pełnej sprawności oraz ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów.

Rehabilitacja w wodzie poprawia koordynację ruchową i odchudza. Ze względu na właściwości, jakie posiada woda, osoba może pokonywać swoje granice i w przyjemny sposób pozbywać się tkanki tłuszczonej. Ćwiczenia w wodzie ułatwiają wykonywanie ruchów, które sprawiają trudność. W trakcie ćwiczeń nie jesteśmy narażeni na kolejne kontuzje czy upadek, poprzez opór wody.

Ćwiczenia wykonywane w basenie, dzięki oporowi wody, nie przeciążają ścięgien, stawów ani mięśni. Powodują wzmocnienie gorsetu mięśniowego co pozytywnie wpływa na zmniejszenie bólów kręgosłupa. Dużą rolę odgrywa tu także ciśnienie hydrostatyczne, które powoduje, że woda naciska na mięśnie, tym samym je rozluźniając. Woda amortyzuje również wstrząsy, a także wpływa na płynność ruchu.

Woda dzięki swym naturalnym właściwościom jest doskonałym środowiskiem do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych oraz odchudzających. Ćwiczenia wpływają na rozluźnienie mięśni oraz opór wody pozwala na wzmacnianie określonych partii mięśni przy pomocy odpowiednio dobranych ćwiczeń.

Rehabilitacja w wodzie to doskonały sposób na skrócenie czasu leczenia, przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności przy okazji odchudzając swoje ciało oraz wzmacniając mięśnie.

Ćwiczenia w wodzie powodują dziesięciokrotne odciążenia naszego organizmu, dzięki temu jesteśmy lżejsi to powoduje, że nasz organizm może w pełni wykonywać większość ruchów.

Temperatura wody w basenie zawsze jest niższa od temperatury naszego ciała co powoduję większe spalania kalorii w naszym organizmie, dzięki temu możemy więcej schudnąć oraz wzmocnić własną kondycję.

Ćwiczenia na basenie, które prowadzimy są skierowane do osób:

  • po operacjach ortopedycznych – proponujemy zajęcia aqua odnowa
  • cierpiące na bóle stawów biodrowych, barkowych i kręgosłupa – proponujemy zajęcia aqua odnowa
  • wadami postawy – proponujemy zajęcia aqua odnowa
  • starszych w ramach wzmocnienia kondycji – proponujemy zajęcia aqua senior
  • z nadwagą, chcący zrzucić zbędne kilogramy – proponujemy zajęcia aqua aerobik
  • dla każdego, chcącego wzmocnić swoją kondycję, bez narażania się na kontuzję lub uraz poćwiczeniowy – proponujemy zajęcia aqua aerobiku.