Blog

Sauna fińska - wpływ na organizm człowieka

Jak wpływa na nas sauna fińska?

Większość ludzi doświadcza przyjemnych odczuć po saunowaniu. Jak twierdzą lekarze, którzy zajmowali się badaniem tematu, najprawdopodobniej jest wynikiem nie tylko odczucia przyjemnego ciepła ale również efektu zwiększenia pulsu o 30 procent podczas pobytu w saunie. W reakcji na wysoką temperaturę organizm ludzki podwaja ilość krwi, która jest pompowana przez serce w ciągu minuty. Większość krwi jest przetaczana z organów wewnętrznych w kierunku skóry, co jest widoczne w postaci zarumienienia podczas zabiegów saunowych. Efekt zarumienienia jest widoczny przez kilka godzin po wyjściu z sauny, a nasza skóra wygląda na lepiej „odżywioną” i zdrowszą.

Saunarium z przestrzeganiem zasad poprawnego saunowania

Sauna fińska charakteryzuje się suchym i gorącym powietrzem z bardzo niską wilgotnością. To tłumaczy dlaczego organizm ludzki jest w stanie tolerować przebywanie w takim środowisku przez znaczną ilość czasu. Piętnastominutowe sense są zdrowe, ale przebywanie w takich warunkach powyżej dwudziestu minut grozi ryzykiem omdleń. Nadmierne narażanie organizmu na przegrzanie powoduje znaczne odwodnienie oraz wyczerpanie z przegrzania narządów wewnętrznych.

Wiele osób uważa, że traci po saunie zbędne kilogramy. W pierwszej fazie spadek masy ciała jest spowodowana tylko utratą wody, który powinien zostać natychmiast uzupełniony. Jednakże przebywanie w ekstremalnie wysokiej temperaturze wymaga od naszego ciała intensywnej pracy by się chłodzić co powoduje duży wydatek energetyczny a co za tym idzie spalenie zbędnych kalorii.

Saunowanie jest również polecane osobom z nadmiernym napięciem mięśniowym spowodowanym treningiem lub stresem. Natomiast wszelkiego rodzaju zranienia oraz zapalenia mięśni są przeciwwskazaniem do korzystania z gorących temperatur. Powyższe urazy powinny być chłodzone. Sauna fińska nie powinna być również odwiedzana przez kobiety w ciąży, osoby z infekcjami skórnymi oraz chorobami nerek i serca.

Pamiętaj by podczas korzystania z sauny uzupełniać ilość wody w organizm. Odwodnienie niweczy większość pozytywnych efektów saunowania.